Genel

Aşçı Şapkaları Neden Uzun Olur?

asci sapkalari neden uzun olur

Aşçıların şapka takmaları, hijyenik bir çalışma ortamı oluşturmak için zorunludur. Yoksa saçları yiyeceklerin içine düşebilir. Aşçıların kafalarına taktıkları acayip uzun olan şapkaların isimi ise aşçı külahıdır.

Aşçı külahları yani aşçı şapkalarının uzun olarak takılmasının da bir sebebi bulunmaktadır. Peki ya aşçı şapkaları neden uzun? Uzun olarak kullanılmasının birçok sebebi bulunuyor. Aşçı şapkaları, yemeklerin içine aşçıların saçları ve terleri düşmemisi için tasarlanmıştır. Ancak uzun olmasının sebebi; aşçılıktaki hiyerarşinin aşçı şapkasından anlaşılır olmasıdır.

Hemen hemen her mutfakta bir aşçıbaşı bulunur ve yardımcıları da olmaktadır. Aşçı rütbelerinin sayısı da mutfağın önemine ve büyüklüğüne göre değişebilir. Aşçılar arasındaki bu hiyerarşi  bütün mutfaklar için geçerlidir. Mutfaktan çıkan yemekler bir ekip tarafından hazırlanmaktadır. Bu ekip ise; Aşçıbaşı, kalfa, usta aşçı, yardımcı aşçı, çırak ve bulaşıkçıdan oluşmaktadır. Hatta günümüzde, bu kademelerin profesyonel isimleri vardır.

  • Mutfak sorumlusu; Mutfak şefi-Aşçıbaşı, İkinci veya yardımcı şef-kalfa
  • Kısım sorumluları; Soğukçu şefi, Sıcakçı şefi, Sebze ve çorba şefi, Balıkçı şefi, Izgaracı-kebapçı şefi, Kasaphane şefi, Pastane şefi, Banket mutfağı şefi, Personel mutfağı şefi, Turnan şef (yedek usta aşçı)
  • Yardımcıları; Mutfak komisi, Çırak, Stajyer, Bulaşıkçı ve temizlikçi

Aşçı Şapkaları Neden Uzun ve Uzunluğu Neye Göre Belirleniyor?

asci sapkalarinin uzun olmasi

Aşçı şapkalarının uzunluğu, aşçının rütbesine göre değişiklik gösteriyor. Aşçının rütbesi ne kadar yüksekse şapkası da o kadar uzun oluyor. Bu sayede büyük mutfaklardaki yetkili şefleri ayırt etmek ve hiyerarşiyi anlamak oldukça kolaylaşıyor. Bu tarzda üretilmiş olan şapkalarda, özellikle mutfakların çok sıcak ortamlarında, hava şapkanın içinde rahatlıkla dolaşabilir. Bu sayede şapka, aşçının kafasını serin tutar ve terlemesini önler.

Aşçıların Baca Şeklinde Kullandığı Şapkaların Hikayesi

Şeflerin kullandığı baca şeklindeki beyaz şapkaların rengi, şekli ve ilk kullanım tarihine dair ilginç bazı görüşler var.

Söylenene göre; Asur sarayında, krallardan “kurtulmak” için en çok tercih edilen yol onları zehirlemekti. Bu sebeple görevleri arasında kralın zehirlenmesini engellemek de olan aşçılar diğer tüm görevlilerden çok daha önemli konumdaydılar. Kıyafetleri de bunu gösterircesine tasarlandığı için şekil olarak kral tacına benzeyen kumaştan bir başlık takarlardı.

Bir diğer görüşe göre; aşçı şapkaları, 7. yüzyılda kendilerini korumak için Ortodoks manastırlarına sığınan aşçıların rahip gibi giyinmelerinden kaynaklanıyordu.

Aşçı şapkaları neden uzun? Aşçı şapkalarının uzun olması ile ilgili çok farklı görüşler olsa da bu şapkalarının uzun olmasının asıl ve günümüzdeki sebebi; mutfaktaki hiyerarşiyi belirtmek içindir.

Aşçı şapkaları ve aşçı kıyafeti modellerini incelemek ve özel üretim yaptırmak için hemen ürünlerimize göz atın!

Aşçı Şapkaları

Aşçı Kıyafetleri

Sosyal medya hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın!

Instagram: @ignecomtr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir