Genel

Sıcak Havalarda: Aşçıların Mutfak Macerası

sicak havalarda ascilarin mutfak macerasi

Bir şef veya aşçı olmanın en büyük zorluklarından birisi de sıcak hava koşullarında çalışmaktır! Şefler ve aşçılar için bu durum özellikle yaz aylarında bir kabusa dönüşebiliyor. Yaz aylarında mutfaktaki sıcaklık genellikle 100 dereceyi aşabiliyor. Sıcak tavalar, kaynayan kazanlar bunaltıcı bir ortam oluşturuyor.

Şefler mutfağın mecazi sıcaklığını (hazırlama, yemek pişirme ve servisten oluşan hızlı tempolu) sevse de gerçek sıcaklık o kadar eğlenceli değil. Yüksek sıcaklıklar dehidrasyona neden olabilir ve en deneyimli şefi bile çileden çıkarabilir. Serin kalmanıza yardımcı olmak için her mutfak profesyonelinin bilmesi gereken en iyi ipuçlarını ve püf noktalarını bir araya getirdik. Hadi başlayalım!

Önce güvenlik; susuz kalmayın

Yüksek sıcaklıklar yalnızca rahatsızlık verici değildir; potansiyel olarak tehlikelidirler. Uzun süre aşırı sıcağa maruz kalmak vücudunuzun çekirdek sıcaklığını düzenlemesini zorlaştırabilir. Bu, sıcak çarpmasına ve ciddi vakalarda ölüme bile neden olabilmektedir.

sicak havalarda asci kiyafetleri

sicak havalarda asci kiyafetleri

Su, vücudumuzun çekirdek sıcaklığını korumamıza yardımcı olur. Ve terlemeyle kaybedilen suyun yerine konmasını sağlar.

Şu üç noktayı unutmayın:

  • Günde ortalama 6-7 bardaktan fazla su için.
  • Susuz kaldığınızda oda sıcaklığındaki su en iyi tecihtir.
  • Ani hava değişimlerinde bulunmayın.
  • Daha ince aşçı ceketleri tercih edin.

Mutfakta serinliği koruyun

Sıcaktan tamamen kaçınmak zor olsa da (özellikle yaz aylarında), bunu en aza indirmek için atabileceğiniz adımlar vardır.

Yüksek kaliteli bir klima ünitesine ve güçlü bir havalandırma davlumbazına yatırım yapmak etkili ancak pahalı bir çözümdür. Uygun klima ile en sıcak günler bile katlanılabilir ve havalandırma davlumbazı cızırdayan tavalardan gelen sıcak havayı yönlendirebilir. Buna yatırım yapmaya hazır değilseniz, ortamı serinletmenin hâlâ yolları var. Havayı düşük seviyede sirküle eden yer vantilatörleri kurarak, yemeğin sıcaklığını etkilemeden şeflerin ve aşçıların rahat etmesini sağlabilirsiniz.

Mutfak işlenemeyecek kadar sıcak olmaya başladığında, ocakları düşük seviyede tutmayı, hatta kapatmayı, yalnızca gerektiğinde çalıştırmayı deneyin. Bu, servis süresini uzatabilir ancak aşırı ısınmanın önlenmesine yardımcı olacaktır.

Sizi serin tutacak aşçı kıyafetleri

Şefler ve aşçılar uzun kollu giyseler giyerek sıcağı nasıl yenebilirler? İşin püf noktası hafif, nefes alabilen ve nemi emen aşçı kıyafetleri seçmektir. Şapkanızdan ceketinize, pantolonunuza ve hatta ayakkabılarınıza kadar her şey sıcağa dayanabilme hedefiyle seçilmelidir.

İğne Personel Giyim olarak yazlarındaki zorlu sıcaklara ve zorlu koşullarda çalışmaya uygun olarak ürettiğimiz aşçı kıyafetlerini inceleyebilirsiniz. Ürünlerimiz ve fiyat teklifi hakkında detaylı bilgi için hemen bize ulaşın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir